نویسندگی خلاق چیست؟ آموزش نویسندگی خلاق

 

خیلی‌ها می‌گویند خلاقیت همه چیز را متفاوت می‌کند، اما خب به نظر من همیشه هم اینطور نیست! در واقع خیلی از خلاقیت‌ها هستند که هیچ موقع مورد توجه قرار نمیگیرند. ذهن من و شما پر است از سریال‌ها، تصاویر، فیلم‌ها، آهنگ‌ها و… ای که آنها را صرفا با صفت مزخرف می‌شناسیم اما در واقع همه‌شان خلاقانه بوده‌اند! خلاقانه‌ها، آن دسته از چیزهایی نیستند همیشه مورد توجه هستند، آنهایی هستند که به شکل چالش برانگیزی نسبت به بقیه چیزها تفاوت دارند.

حال ممکن است این تفاوت برای مخاطبان خوشایند باشد و ممکن است کسی آن را دوست نداشته باشد. اما نکته مهم اینجاست که ما باید با خارج شدن از حاشیه امن زندگی و متفاوت بودن، ریسک کنیم و به سمت موفقیت برویم! بنابراین به نظر من بازهم خلاقانه بودن و خلاقیت انتخاب خوبی است. پس در این مقاله بیایید ببینم نویسندگی خلاق چیست و چطور می‌توانیم از آن برای متفاوت نوشتن کمک بگیریم؟

نویسندگی خلاق چیست؟

نویسندگی خلاق چیست؟

نویسندگی خلاق همان نویسندگی است که طبق خلاقیت پیش برود. این یعنی موقعی است که قرار است قلم به دست بگیرید یا اصلا دست به کیبورد بشوید، به جای رفتن پی الگوهای ثابت نویسندگی، کپی کردن از سبک یک نویسنده عادی و مثل همیشه نوشتن، کمی بیشتر فکر کنید و با سبک و سیاق متفاوتی بنویسید.

شاید بتوانم تفاوت نویسندگی با نویسندگی خلاق را در تفاوت شعر با شعر نو بدانم! در واقع نویسندگی خلاق راهکاری برای بیرون آمدن از قالب نویسندگی عادی است. نه اینکه نویسندگی عادی بد باشد ها، نه! اما هدف شما از خواندن این مقاله این است که بفهمید نویسندگی خلاق چیست و خب نویسندگی خلاق همین مثل قبل نبودن‌هاست.

شیوه نگارش خلاقانه؛ آموزش نویسندگی خلاق

بیایید در ادامه برای اینکه بهتر متوجه شویم، به سراغ شیوه نگارش نویسندگی خلاق برویم و با هم ببینم چطور می‌توانیم به یک نویسنده خلاق تبدیل شویم؟

1_ نگاه متفاوت داشته باشید

از همین جا تا انتهای مقاله زیاد با عبارت “تفاوت” کار داریم پس لطفا از آن خسته نشوید! یکی از شیوه های نگارش خلاقانه این است که به موضوعات نگاه متفاوت داشته باشید. مثلا اگر همه در مورد این می‌گویند که ویروس کرونا باعث مرگ صدها میلیون نفر در جهان شده و چه خسارت‌هایی به باور آورد، شما در نقش یک نویسنده خلاق می‌توانید به این اشاره کنید که شیوع کرونا باعث کاهش دمای کره زمین و در نتیجه نجات بسیاری از گونه‌های در حال انقراض در حیات وحش شده!

در مثال دیگر بیایید در مورد کابردهای متفاوت بخاری بگویید! مثلا من یادم می‌آید وقتی بچه بودم (هنوز هم هستم) سیب زمینی و پیاز را روی بخاری می‌گذاشتم و همین شعله متوسط و مداوم بخاری، کامل آنها را مغزپخت و آماده خوردن می‌کرد! علاوه بر این می‌توان در مورد این گفت که به کمک بخاری میتوان لباس‌ها را خشک کرد، چایی و دمنوش دم کرد، بخور آب گرم با چاشنی مواد گیاهی آماده کرد و…

می‌دانم شاید اینها عجیب باشد، ولی یادتان نرود که صحبت از خلاقیت و نویسندگی خلاق است! خلاقیت همه اینها را توجیه می‌کند…

2_ از داستان کمک بگیرید

داستان

تا حالا با خودتان فکر کرده‌اید که اصلا چرا باید به سراغ نویسندگی خلاق بیاییم؟ مطمئنا ما می‌خواهیم به کمک خلاقیت، تفاوت ایجاد کنیم و خب به کمک این تفاوت هم بتوانیم ذهن مخاطبان را به خودمان جلب کنیم. بنابراین یکی از اهدافی که می‌تواند ما را به این تفاوت برساند، داستان است. در واقع داستان نویسی در هر نوع متن و محتوا، می‌تواند باعث افزایش حس لذت مخاطب، همراهی او با نوشته و در نهایت جلب توجه و رضایتش شود.

با توجه به همین باید سعی کنید هنگام نوشتن تا جای ممکن از مثال و داستان کمک بگیرید. مثلا به جای آموزش با یک سری متن آکادمیک و تعاریف مختلف، تجربه‌ای از خودتان، یکی از آشنایان یا اصلا یک تجربه ساختگی ولی جذاب را برای مخاطب شرح بدهید. این داستان‌ها به او در یادگیری بهتر کمک زیادی می‌کند و البته شما را هم به هدفتان که نویسندگی خلاق است، نزدیک خواهد کرد.

نکته: منظور از داستان نویسی در محتوا یا نوشته، این نیست که به سبک داستان نویس‌های حرفه‌ای، شخصیت پردازی کرده، صحنه را روایت کنید و… بلکه صرفا باید یک داستان کوچک ولی آموزنده و معنادار بگویید. مثلا اینکه من برای شما توضیح بدهم:

سال گذشته کتابم را چاپ کردم و به دلیل وجود منابع و آمارهایی که در آن وجود داشت، توانست به موفقیت‌های زیادی برسد.

یک داستان است! به نظرتان این متن از این جذاب‌تر نیست که صرفا بگویم منابع و آمار باعث جذابیت مقاله می‌شود؟!

3_ خلاقیت را در پیچیدگی نبینید!

متاسفانه خیلی‌ها با شنیدن واژه خلاقیت به یاد یک سری فرآیند پیچیده می‌افتد که باید روی محصول، نوشته یا خدمات خودشان پیاده کنند. اما در واقع خلاقیت در سادگی است نه پیچیدگی. اگر می‌خواهید به سراغ نویسندگی خلاق بروید، باید با یک ذهنیت ساده و پاک دست به کیبورد رایانه یا قلم بزنید.

برای نوشتن خلاق تا جای ممکن از نوشته‌های ساده استفاده کنید. منظورم جملات کوتاه، ساده شده، کلمات آشنا و… است. اگر هنوز حرفم را باور ندارید، سری به دیگر مقالات سطح وب بزنید. مخصوصا مقالاتی که نویسنده آنها افراد اداری مانند معلم‌ها، کارمندان و… هستند. در این نوشته‌ها شما با کلمات پیچیده‌ای آشنا می‌شوید که شاید به عمرتان آنها را ندیده و دقیقا در همین لحظه است که متوجه می‌شوید یک متن با جملات و کلمات سخت، چقدر می‌تواند حوصله مخاطب را سر برده و او را آزار بدهد. بنابراین تا جای ممکن برای نویسندگی خلاق، به سراغ سادگی بروید.

4_ به جدول بزنید!

خلاقیت در نویسندگی

به نکته چهارم از آموزش نویسندگی خلاق رسیدیم. قبل از اینکه آن را توضیح بدهم، باید یادآوری کنم که استفاده از این تکنیک برای هر نوع نوشته‌ای هم جذابیت نداشته و باید نسبت به مخاطبتان، تصمیم بگیرید که سراغ آن بروید یا نه.

تصور کنید قرار است یک مستند ببینید. مستند در مورد نحوه بزرگ شدن یک توله شیر از زمان زایمان است. به نظر شما مشاهده اینکه توله شیر همراه مادر بزرگ می‌شود، شکار یاد می‌گیرد، شکار می‌کند و در نهایت جفت می‌یابد، خیلی جذاب است؟ نه! در واقع سالانه تعداد زیادی مستند اینچنین تولید شده و به دلیل جذاب نبودن حتی پخش هم نمی‌شود.

اما حالا تصور کنید همان مستند را، پدر بچه شیر بعد از مدتی در جنگ با یک شیر نر دیگر می‌میرد، شیر نر جدید باید برای جفتگیری با ماده‌ها توله‌های آنها را بکشد و توله شیر مستند مجبور به فرار می‌شود، مجبور است برای زنده ماندن به جای حیوانات بزرگ، به سراغ حشرات و موش‌ها برود، از دست کفتارها فرار کند، وارد یک گله شیر جدید شود، آن جا بجنگد و…

در واقع این حاشیه‌ها هستند که داستان و همینطور نوشته شما را جذاب می‌کنند! بنابراین برای نویسندگی خلاق همیشه نیم‌نگاهی به حاشیه‌های جذاب داشته و به قول خودمان به جدول بزنید!

 

تشبیه و استعاره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *