چطور به صفحه 1 گوگل برسیم؟

 

چطور به صفحه اول گوگل برسیم؟ خب جواب این سوال به 2 چیز بستگی دارد:

 1. اول اینکه روی چه کلمه‌ای بخواهید به صفحه اول گوگل برسید؟!
 2. دوم اینکه وب سایت شما چه مدت است که فعالیت می‌کند؟

به طور کلی، رسیدن وب سایت شما روی کلمات مختلف به صفحه و حتی نتیجه اول در گوگل، به سئو سایت یا همان seo بستگی دارد! در ادامه این مقاله از سایت خانه محتوا به شما توضیح می‌دهم که سئو چیست و وب سایتتان چطور می‌تواند با سئو به صفحه اول گوگل برسد. همینطور در مورد 2 سوال بالا و نقش آن در سئو سایت توضیح می‌دهیم:

رسیدن به صفحه اول گوگل

رسیدن به صفحه اول گوگل

SEO یک واژه انگلیسی و مخفف عبارت search engine optimazation بوده معنای آن هم یعنی بهینه سازی برای موتورهای جستجو است.

در فرآیند سئو ما به کمک یک سری فعالیت مختلف، به موتور جستجویی مثل گوگل می‌فهمانیم که وب سایت ما اعتبار و البته لیاقت لازم برای رسیدن به صفحه اول در نتایج را دارد. مثلا:

 • با نوشتن مقالات مختلف و معتبر،
 • بهینه سازی سرعت سایت برای راحتی کاربر،
 • بهینه سازی ظاهر برای بهبود تجربه مخاطبان،
 • فعالیت در شبکه‌های اجتماعی برای افزایش اعتبار و برندسازی
 • و…

به گوگل ثابت می‌کنیم که واقعا لیاقت بودن در صفحه یک را داریم. دقت کنید که سئو سایت صرفا به همین 5 مورد بالایی محدود نیست و در اصل در حدود 210 فاکتور مختلف دارد!

اما از این تعداد، قسمت اعظمی به راحتی در سایتتان پیاده سازی می‌شوند. مثلا شما با نصب یک افزونه وردپرسی می‌توانید “نقشه سایت” را ایجاد کرده و آن را به گوگل معرفی کنید تا راحت تر محتواهایتان را بررسی کنید. این یکی از همان 210 فاکتور سئو بود و تعداد زیادی از آنها خیلی راحت‌تر از اینها پیاده سازی می‌شوند.

در مثال دیگر اینکه آدرس (url) این صفحه از سایت من به جای عبارت “رسیدن به صفحه اول گوگل” که یک متن فارسی است، عبارت انگلیسی google-first-page انتخاب شده که برای گوگل قابل شناسایی‌تر است. این هم یکی از همان فاکتورهای سئو است که به رسیدن صفحه من به نتایج اول گوگل کمک می‌کند. پس تصور نکنید که سئو سایت یک قول بی شاخ و دم است!

خب، حالا به سراغ دو سوال اولی که در ابتدا پرسیدم برویم:

چگونه در صفحه اول گوگل قرار بگیریم؟ سختی کلمه کلیدی!

سختی کلمه کلیدی در سئو

به نظر شما راه اندازی و کسب درآمد از یک کارخانه سیمان کار آسان‌تری است یا راه اندازی یک فروشگاه لباس؟ مطمئنا افتتاح فروشگاه آسان‌تر است. اما در ادامه درآمد کدام یکی قابل توجه‌تر است؟ خب کارخانه سیمان.

در سئو هم شرایط به همین شکل است. عبارتی مثل “خرید تور استانبول” یکی از پرجستجوترین کلمات وب فارسی است و با توجه به سود بالای آژانس‌های مسافرتی، مطمئنا درآمد به شدت بالایی هم دارد. در ادامه سئو کردن سایت و رسیدن به صفحه اول گوگل در چنین کلمه‌ای، به معنای واقعی ترسناک است.

در مقابل، کلمه‌ای مثل “خرید صندلی چرخدار مدیریتی” یک کلمه آسان بوده و خب سود کمی هم برای وب سایت‌هایی که روی آن به صفحه اول برسند، دارد. با توجه به همین موضوع، سئو شدن در این کلمه کار آسانی است.

بنابراین الان متوجه دلیل سوال اولم شدید: اینکه چطور به صفحه اول گوگل برسید، نسبت به سختی کلمه کلیدی‌تان مشخص می‌شود. در یک کلمه کلیدی آسان ممکن است من با نوشتن یک مقاله 500 کلمه‌ای و در عرض 10 روز در صفحه اول گوگل جا خوش کنم.

در مقابل در یک کلمه کلیدی هم امکان دارد با نوشتن 100 مقاله چند هزار کلمه‌ای، صرف چندین میلیون پول و حتی با گذشت 7 ماه زمان، هنوز با عبارات مورد نظر در 3 صفحه اول گوگل هم نباشم!

مثلا کلماتی مثل:

 • خرید تور مشهد،
 • طراحی سایت،
 • خرید موبایل،
 • خرید لوازم جانبی،
 • خرید پوشاک،
 • و…

از عبارت‌های سخت وب فارسی هستند و اگر می‌پرسید چطور در اینها به صدر گوگل بیاییم؟ باید بگویم که برای سئو شدن در آنها نیاز به:

 • صبر ایوب،
 • ثروت قارون،
 • و البته پشتکارِ ابراهیم

دارید! خب، تا اینجا فهمیدیم که سئو چیست و متوجه شدیم که رابطه سختیِ کلمات کلیدی و سئو سایت چقدر در زمان لازم برای رسیدن ما به موفقیت تاثیر دارد. اما در ادامه به سراغ سوال دوم برویم:

آوردن سایت به صفحه اول گوگل؛ (چند سالته عمو؟!)

آوردن سایت به صفحه اول گوگل

چند سالته عمو؟! این دقیقا سوالی است که گوگل در همان ابتدای راه از شما می‌پرسد. دقت کنید؛ شما نمی‌توانید امروز وب سایتتان را طراحی کنید، فردا اولین مقاله را بنویسید و منتظر باشید که تا آخر هفته به صفحه اول گوگل برسید.

در طی سال، میلیون‌ها وب سایت در سطح وب طراحی می‌شوند و بعد از گذشت مدت کمی، تعداد بسیار زیادی از آنها فعالیتشان را ادامه نمی‌دهند. این یعنی تعداد زیادی سایت در سطح وب وجود دارد که اصلا هدف گذاری بلندمدتی برای فعالیت ندارند و مطمئنا با توجه به همین موضوع، قرار هم نیست محتوای با کیفیت و خوبی به مخاطبان عرضه کنند.

خب گوگل هم که به شدت روی کیفیت محتوا و اعتبار وب سایت‌ها حساسیت دارد، برای اینکه این سایت‌ها خاطر عزیز مخاطبانش را آزرده نکنند، در ابتدای کار به آنها بهای زیادی نمی‌دهد.

اگر وب سایت شما تازه راه افتاده، اصطلاحا در جعبه شنی گوگل هستید! اما این یعنی چه؟ احتمالا شما هم بارها داستان پادشاهی را شنیده‌اید که برای انتخاب شغل و حیطه فعالیت کودکان به این شکل عمل می‌کرد:

آنها را به یک زمین بازی شنی می‌برد و آزادشان می‌گذاشت:

 • آنهایی که با شن‌ها خانه می‌ساختند را به عنوان معمار انتخاب می‌کرد،
 • آنهایی که در حین بازی بقیه بچه‌ها را کتک می‌زدند، به عنوان جنجگو خدمت می‌کردند،
 • و…

طنز

در اصل گوگل در 1 تا 4 ماه اول، به جای اینکه شما را وارد بازی در نتایج کند، دورادور هوایتان را دارد و می‌بینید که چطور فعالیت می‌کنید؟ چه تعداد محتوا تولید می‌کنید؟ آیا از سایت‌های دیگر کپی می‌کنید؟ عکس‌های وب سایتتان چقدر کیفیت دارند؟ سرعت آن چطور؟ اصلا کسی وب سایت شما را می‌شناسد؟ و…

این همان سِندباکس گوگل است و این موتور جستجو بعد از بازه زمانی گفته شده تازه در مورد اعتبار شما تصمیم گرفته و اقدام به اهمیت دادن به محتواهایتان می‌کند.

با توجه به این موضوع، در ابتدای کار اصلا انتظارهای زیادی نداشته باشید، در غیراینصورت خیلی زود ناامید شده و بیخیال ادامه فعالیت در سئو سایت می‌شوید.

هزینه آمدن به صفحه اول گوگل چقدر است؟

سندباکس گوگل

جواب این یکی، به چند سوال دیگر بستگی دارد:

اول اینکه قصد شما سئو شدن روی چه کلمه‌ای است؟ یک کلمه سخت یا آسان؟ این موضوع تاثیر زیادی روی هزینه سئو سایتتان دارد. اغلب، این هزینه چیزی بین 1 تا 50 میلیون تومان و حتی بیشتر، در نظر گرفته می‌شود.

دوم اینکه قصد دارید با چه کسی همکاری کنید؟ احتمالا می‌دانید که برخی از تلفن‌های همراهی که می‌خرید، صرفا به دلیل برند و معتبر بودن قیمت گران‌تری نسبت به بقیه محصولات دارند. در سئو هم شرایط به همین صورت است. شاید قیمتی که یک سئوکار در منزلش به شما می‌دهد، نصف قیمتی باشد که یک شرکت معتبر سئو به شما گفته! البته دقت کنید که در این فرآیند باید با افراد واقعا معتبر همکاری کرده و با قراردادهای مطمئنی ثبت کنید.

و سوال سوم: می‌خواهید در چند کلمه به صفحه اول گوگل برسید؟ مطمئنا هزینه سئو شدن روی 5 کلمه خیلی کمتر از هزینه آن در 20 کلمه است!

و در نهایت چطور در صفحه اول گوگل بمانیم؟!

ماندن در صفحه اول

احتمالا به این قسمت از داستان فکر نکرده بودید 🙂 اصلا مگر قرار است از صفحه اول گوگل بیرون برویم؟ بله! زمانی که در مسابقه دو از همه جلو می‌زنید، دیگر کسی حق ندارد به شما برسد؟ قطعا دارد! بنابراین همانطور که در این مسابقه برای اول ماندن با همان سرعت قبلی راهتان را ادامه می‌دهید یا حتی سرعت را بیشتر می‌کنید، در سئو هم باید دائما فعالیت‌ها و فاکتورها را اجرا کنید تا در صفحه اول بمانید.

هزینه‌های سئو نسبت به این موضوع هم می‌تواند متغیر باشد. شرکت‌های سئو به ازای هر ماهی که شما قرار است در صفحات اول گوگل باقی بمانید، هزینه‌ای را از شما دریافت می‌کنند.

کلام آخر

50 ساعت!

حداقل 50 ساعت آموزش ویدیویی لازم دارید تا بتوانید به مهارت سئو مسلط شوید! این جدا از زمانی است که باید برای تمرین آن زمان بگذارید. بنابراین مطمئنا نمی‌توانم همه بخش‌های سئو را در همین یک مقاله توضیح بدهم. در ادامه سعی می‌کنم مطالب بیشتری در مورد این مهارت منتشر کنم و البته سوالات شما را هم در این زمینه جوابگو باشم.

اگر سوالی در مورد مقاله “چگونه سایت خود را به صفحه اول گوگل برسانیم” دارید، آن را در بخش نظرات همین صفحه مطرح کنید. سعی می‌کنم در کمتر از 2 روز جواب آن را برایتان بنویسم.

امیدوارم از مطالعه این مطلب لذت برده باشید 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *