کسب درآمد از نوشتن | نویسنده چطور پول میسازد؟

 

نویسنده چطور پول میسازد؟

از بچگی با خودم فکر می‌کردم این نویسنده‌ها شبانه روز می‌نویسند برای چندرغاز! همیشه فکر می‌کردم این بدبخت‌ها اصلا برای رضای خدا می‌نویسند و به فکر پول در آوردن نیستند. این فکرها در ذهنم بود تا اینکه دست روزگار خودم را به سمت نویسنده شدن هدایت کرد و تازه آنجا بود فهمیدم که نویسندگی چه شغل پولسازی است!

الان نزدیک به 4/5 سال که کسب درآمد از نوشتن را شروع کرده‌ام و تازه جالب اینجاست که من فقط یکی از راهکارهای کسب درآمد از نویسندگی را انتخاب کرده‌ام! با توجه به فرصت‌هایی که برای پولسازی در اختیار نویسندگان وجود دارد، در این مقاله با هم بررسی می‌کنیم و می‌بینیم که چطور می‌توانیم از نویسندگی پول دربیاوریم. با من همراه باشید:

کسب درآمد از نوشتن

کسب درآمد از نوشتن

اگر دست به قلم دارید و می‌توانید متن‌های جذاب و خوب بنویسید، که خب نیمی از راه را طی کرده‌اید. اما اگر نویسندگی بلد نیستید، دقیقا جایی ایستاده‌اید که نزدیک به 4/5 سال پیش، من ایستاده بودم. چه کردم و شما باید چه کنید؟ هیچ! فقط خواندم و نوشتم.

بله تمام کاری که من کردم در مرحله اول مطالعه و در مرحله دوم نوشتن بود. به همین ترتیب بود که توانستم به مرور با فضای نویسندگی آشنا شوم و اگر به نویسندگان بی‌ادبی نباشد، به همین ترتیب تبدیل به یک نویسنده شدم. اما حالا منِ نویسنده چطور می‌توانم کسب درآمد کنم؟ در ادامه مقاله با هم بررسی می‌کنیم که یک نویسنده چطور پول می‌سازد؟

1_ تولید محتوا برای کسب و کارهای آنلاین

اولین و البته به نظر من بهترین راهکار برای کسب درآمد از نویسندگی، تولید محتوای متنی است. اما این چیست؟ ببینید چیزی که الان شما در حال خواندنش هستید، یک مقاله یا اصطلاحا محتواست. کسی که آن را می‌نویسد من هستم که به من تولید کننده محتوا می‌گویند. اگر قرار بود من این مقاله را برای سایت شخص دیگری بنویسم، به ازای هر کلمه از متن از صاحب سایت پول می‌گرفتم.

بله دقیقا هر کلمه! این یعنی یک تولید کننده محتوا بابت نوشتن عبارت “سلام”، چیزی بین 20 تا 150 تومان پول می‌گیرد! البته که من الان در حال نوشتن برای سایت خودم هستم اما به طور کلی شغل اصلی من همین تولید محتواست و در آن دقیقا به ازای هر کلمه نوشتن پول می‌گیرم.

شغل تولید محتوای سایت در حال حاضر یکی از شغل‌های بسیار پرطرفدار در سطح وب فارسی است. اگر قبول نمی‌کنید، خودتان به سراغ سایت‌های آگهی شغلی رفته و عبارت “تولید محتوا” را جستجو کنید. همینطور می‌توانید به سراغ مقاله شغل تولید محتوا رفته یا در مقاله دیگر، تصاویری که در مورد بازار کار تولید محتوا قرار دادم را مشاهده کنید.

اگر شما هم دوست دارید وارد شغل تولید محتوا شده، به شکل دورکاری یا ثابت در یک شرکت از تولید محتوای سایت درآمد داشته باشید، به سراغ دوره آموزشی این مهارت در سایت خانه محتوا بروید.

2_ تبلیغ نویسی

احتمالا بارها شده وارد یک صفحه محصول از سایت‌هایی مثل دیجی کالا و… شوید. خب احتمالا متن‌های نوشته شده در این صفحات را هم دیده و شاید چند صفحه‌ای را هم خوانده باشید. اگر دقت زیادی به این صفحات کنید، متوجه می‌شوید که متن نوشته شده در آنها با متن مقالات آموزشی و… متفاوت است.

در واقع اشخاصی که این متون را می‌نویسند، توجه زیادی به این می‌کنند که متن بتواند مخاطبان و مطالعه کنندگان صفحه را به خریدار تبدیل کند. این یعنی با پیاده کردن یک سری تکنیک‌ها که در علم و مهارت تبلیغ نویسی آن را یاد گرفته‌اند، مخاطبان را به خرید محصول به شکل مستقیم و غیر مستقیم ترغیب می‌کنند.

نویسندگان متن‌های این‌چنینی، با اسم تبلیغ نویس شناخته می‌شوند و خب برای اینکه بتوانند به هدف نهایی برسند، باید شناخت خوبی نسبت به مهارت نویسندگی هم داشته باشند. بنابراین یکی دیگر از راهکارهای کسب درآمد از نوشتن و نویسندگی، یادگیری مهارت تبلیغ نویسی و فعالیت در دنیای وب با این مهارت است. درآمد تبلیغ نویسان حرفه‌ای که دائما در حال فعالیت باشند، بسیار بالا و چشمگیر است.

3_ نوشتن کتاب

نوشتن کتاب

اگر در دنیای کتاب نویسی فعال باشید، احتمالا با واژه نویسنده در سایه آشنایی دارید! در واقع نویسنده سایه کسی است که مهارت نویسندگی خوبی دارد، در ادامه این فرد از مهارتش استفاده کرده و برای اشخاصی که به دنبال برندسازی و… هستند، کتاب می‌نویسد. مثلا اگر من را یک نویسنده در سایه تصور کنید، من با دریافت مبالغ زیادی، اقدام به کتاب نوشتن برای افرادی می‌کنم که دوست دارند در عرصه‌های مختلف به عنوان یک برند شناخته شوند. در ادامه کتاب نوشته شده، به جای اینکه با اسم من منتشر شود، با اسم فردی منتشر می‌شود که هزینه نوشتنش را به من پرداخت کرده!

بنابراین یکی دیگر از راهکارهای موجود برای کسب درآمد از نوشتن، دقیقا همین نویسندگی در سایه است. البته چنین کاری، نیاز به مهارت نویسندگی خوبی دارد.

4_ نوشتن کتاب الکترونیکی

یکی دیگر از راهکارهای رایج برای کسب درآمد از نویسندگی، تولید کتاب‌های الکترونیکی است. در واقع خیلی سایت‌هایی که در حال برندسازی هستند و می‌خواهند در چشم مخاطبان‌شان به عنوان متخصص شناخته شوند، به نویسندگان چیره دست سفارش نوشتن کتاب الکترونیکی می‌دهند.

در ادامه هم این نویسندگان با کسب اطلاعات در زمینه مورد نظر، اقدام به تولید یک کتاب الکترونیکی کرده و آن را در اختیار سایت قرار می‌دهند. نویسنده‌ای که کتاب الکترونیکی را تولید کرده، نسبت به قراردادی که از قبل با صاحب سایت دارد، به ازای هر کلمه متن کتاب یا کل آن، پولش را دریافت می‌کند.

5_ راه اندازی کسب و کار اینترنتی با تولید محتوا!

بله! قرار هم نیست همیشه یک نویسنده برای کسب درآمد و پول ساختن از بقیه پول بگیرد! بلکه گاهی وقت‌ها می‌تواند از مهارتی که دارد به شکل مستقیم پول بسازد. چطور؟ در این راهکار نویسنده می‌تواند یک وب سایت راه اندازی کند، برای سایت مقالات مختلف بنویسد و متن صفحات محصول آنها را هم تولید کند. به این ترتیب سایت را در سطح وب و در گوگل سئو کرده و با جذب مخاطب از فروش محصولات کسب درآمد می‌کند.

اگر فکر می‌کنید این راهکاری دور از ذهن است، باید بدانید که خود من الان نمونه زنده آن هستم!

 

 

 تولید محتوا و فروختن محصولات جانبی مرتبط و غیرمرتبط

 

نويسنده‌ها چطور پول‌ساز مي‌شوند؟

کسب درآمد از نوشتن

کسب درآمد از نویسندگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *